4 indiani nad barem 4 indiani nad barem  

... po 11 letech odchází do věčných lovišť ...

      

 
 
12.6.po >>> Cat limit? Catlinit ! <<
DJ`s: Fantomash + Buick
hip hop
 
Catlinit

 

První dýmky, ve velmi starých dobách se vyráběly pravděpodobně z kostí a měly tvar písmene "I". Později se začaly dýmky vyrábět z kamene, a to především z mastku nejrůznějších odstínů. Nejoblíbenějším a nejposvátnějším kamenem na výrobu dýmkových hlaviček, je červený mastek, zvaný catlinit (název byl zvolen podle malíře George Catlina, který první nazval lomy v jihozápadní Minnesotě "Pipestone"-dýmkovým kamenem). Catlinit je vlastně velmi vzácná červená odrůda mastku (který je běžně šedý), která se vyskytuje právě jen v lomech Pipestone. Catlinit je všemi indiánskými kmeny považován za velmi posvátný, jelikož jej považují za zhmotnělou krev a maso svých předků.

Po celá staletí přicházeli indiáni k Lomům dýmkového kamene (Pipestone), aby zde získali posvátný červený kámen, ze kterého vyráběli hlavičky dýmek. Je opravdu k podivu, že sem chodili i příslušníci velmi vzdálených kmenů, kteří museli do této posvátné země urazit obrovské vzdálenosti. Podle starého nepsaného zákona, každý poutník, který se rozhodl vypravit pro posvátný dýmkový kámen, se po cestě čtyřikrát zastavil a modlil se k Velkému duchu za úspěch při získávání catlinitu - posvátného dýmkového kamene. Také musel jít zcela beze zbraní. Ostatní kmeny, když potkali takovéto poutníky, rychle pochopili, že nejsou na válečné výpravě, ale na cestě do posvátné země a museli je nechat na pokoji. Jakmile poutníci dorazili k cíli, následovaly další modlitby, a to těsně před, během i po samotném procesu získávání catlinitu z lomu.

V současné době je v místě Pipestone, v jihozápadní Minnesotě "The Pipestone National Monument", muzeum, které pečlivě dokumentuje a mapuje historii a význam tohoto místa pro indiány.
Těžba catlinitu je přísně kontrolována a právě jen indiánům se speciálním povolením je dovoleno tento kámen těžit. Indiáni, kteří mají právo catlinit z lomů získávat toto činí s velkou úctou a respektem ke starým tradicím, podle starých posvátných metod, kdy se při, během i po vlastní těžbě modlí k Velkému duchu.

Spor mezi indiány vznikl při diskusi ohledně otázky prodeje catlinitu a dýmek turistům a neindiánským zájemcům. Jedna skupina tvrdě zastávala názor, že by indiáni neměli prodávat vlastní tradici, zejména když se jedná o krev a maso vlastních předků, další tvrdili, že se může jednat o způsob, jak zvýšit již tak nízkou životní úroveň indiánů. Nakonec zvítězilo přesvědčení, že žádný národ nebo rasa nemá výhradní právo na přivlastnění si přírodního bohatství, catlinit nevyjímaje, a že by se neměl catlinit prodávát, jelikož má patřit všem bez rozdílu rasy, národa a přesvědčení.

V současné době je celé situace vyřešena šalamounsky tak, že catlinit některé indiánské skupiny dávají zcela zdarma, ovšem je třeba zaplatit za námahu a čas indiánů, kteří jej těží.

více o dýmce míru...

http://indiani.cz

Po celý měsíc Jelena budou zároveň v prostorech klubu a na tomto webu k dispozici materiály ohledně původu názvů některých akcí.

what DVD z klubu XT3 / archiv i film

rock slevy pro XT3 indiany, bizony a greenhorny

lick slevy pro XT3 zlaté a stříbrné klubové karty

 

Dotazy, vzpomínky, nostalgie?

konec@xt3.cz

 
 


062006 v rytmu indiánů
" Země nepatří lidem.
Lidé patří Zemi ! "
( Mitakuye Oyasin)cerven1


Stanzim + Josef Sedloň + Milo,SUI.CZ,
Ali + Popeye + jurgen dizzastarr,
project DUAT,
FRENK D & DAVE WALLA(Tábor),
Waddup? + Oréa
a další v XT3 >

cerven2


Sidecar + n-kyp,
ETA DJ´s + Mazzakr sound crew,
breakbeat.czcrew: Kaplick + Voita + Saku + Brada
a další v XT3 >

Další Velcí XT3 Náčelníci:

cerven1

Igraczech + Touchwood,
PRO-SOUND system :
MC Dr.Kary + liquid A+General Kryshpeen
Kim & Wega,

Philip TBC + Babe LN + Ghonzales,
nightphunk by Lucas (RoxyPraha) + Petr K + Terqua ( Radost Fx ),
shadowbox.czcrew: Koogi + 2K + Sweg + Anakin
a další v XT3 >

cerven1

možná příjde i Katcha....

Poznej zblízka! Neosobnost velkých hal, kde vidíš dj jen z dálky a přes kouřovou clonu rozeznáš pouhý jeho obrys... tohle znáš moc dobře... v XT3 jsme si blíž!!! Dotkni se špičky české scény během června v XT3!!!

igraczech

 

podporuje:
growshop


 
 
toplistTOPlist   dotazy, vzkazy, vzpomínky, nostalgie? konec@xt3.cz